powrót
Warszawski kompleks Upper One w europejskiej czołówce praktyk ESG
  • Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield poddała projekt Upper One, przygotowany w linii z polityką proklimatyczną STRABAG, analizie pod kątem zgodności z taksonomią UE oraz aspektami ESG.
  • W niezależnej ekspertyzie ESG warszawski kompleks, realizowany przez STRABAG Real Estate, otrzymał ocenę „Best Market Practice”.

Projekt biurowca Upper One osiągnął poziom „Best Market Practice” według niezależnej ekspertyzy ESG przeprowadzonej przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield. Analizie poddano 10 kluczowych kryteriów związanych z wpływem środowiskowym, społecznym i ładem korporacyjnym. W ogólnej klasyfikacji inwestycja STRABAG Real Estate otrzymała wynik, który plasuje Upper One w europejskiej czołówce najlepszych zrównoważonych praktyk.

Niezależne badanie Cushman & Wakefield zmierzyło skalę implementacji zrównoważonych rozwiązań w budynku. Pod uwagę wzięto czynniki takie jak zgodność z legislacją, zasadami gospodarki obiegu zamkniętego, czy wpływ społeczny i oddziaływanie na otoczenie. Najwyższe noty projekt Upper One uzyskał w kategoriach: transport i mobilność (86 proc.), bioróżnorodność i obszary zielone (82 proc.), zarządzanie budynkiem (77 proc.) oraz zdrowie i well-being (66 proc.).

Upper One to przedsięwzięcie na dużą skalę – od fazy koncepcyjnej po projekt i realizację. Podchodzimy do niego w sposób odpowiedzialny, dążąc do spełnienia wszystkich technicznych wymogów taksonomii UE dla budowy nowych obiektów. Już na etapie rozbiórki Atrium International przygotowaliśmy do recyklingu lub ponownego użycia w sumie 95 proc. odpadów budowlanych. Surowce wtórne wykorzystamy też przy realizacji Upper One. Jednocześnie postawimy na zrównoważone i energooszczędne technologie budynkowe. Będziemy starali się promować to podejście również wśród najemców, proponując im zielone umowy najmu,

wyjaśnia Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający w spółce deweloperskiej STRABAG Real Estate.

Znaczna część energii wykorzystywanej do ogrzewania i chłodzenia będzie pochodzić z zaprojektowanej pompy ciepła wykorzystującej OZE w postaci wymiennika gruntowego. Dodatkowo zieleń oraz jasne wykończenie powierzchni dachu ograniczą efekt miejskiej wyspy ciepła. Upper One będzie ubiegać się o certyfikat w systemie LEED BD+C: New Construction, dążąc do uzyskania najwyższego możliwego wyniku. Projekt otrzymał już precertyfikację na poziomie LEED Platinium.

Obiekt będzie również ubiegał się o uzyskanie certyfikatu WELL. Synergie certyfikacji LEED oraz WELL mają na celu wzmocnienie wybranych parametrów technicznych budynku pod kątem zdrowia i dobrostanu użytkowników. Certyfikat WELL, stworzony wspólnie ze społecznością lekarzy i specjalistów z zakresu zdrowia publicznego, kształtuje zdrowe środowisko wewnątrz budynku, co znalazło odzwierciedlenie w projekcie Upper One,

mówi Marta Promińska, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w spółce budowlanej STRABAG.

STRABAG Real Estate stawia równie duży nacisk na rozwiązania prospołeczne, odpowiadając na osiem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (w tym Dobre zdrowie i jakość życia – Cel 3, czy Zrównoważone miasta i społeczności – Cel 11). To tym istotniejsze, że samopoczucie pracowników jest obecnie kluczowe i wpływa na ich chęć przebywania w biurze. Według analizy przeprowadzonej przez Cushman & Wakefield Upper One zaoferuje najlepsze w swojej klasie rozwiązania, między innymi kontrolę natężenia światła, jonizację powietrza oraz wysoką jakość akustyczną budynku, znacząco ograniczającą dźwięki z otoczenia.

Włączanie aspektów ESG w proces deweloperski już na etapie analizy terenu pod inwestycję to podejście, które musi stać się standardem w obliczu stojących przed branżą wyzwań związanych z transformacją w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Przygotowana przez nas wieloaspektowa analiza jest takim „sprawdzam” dla założeń projektowych, a także punktem wyjścia do oceny potencjału do dalszych usprawnień, jak również pomaga w transparentnej komunikacji. Cieszy mnie, że prowadzona w Warszawie inwestycja STRABAG Real Estate tak dobrze wypada na tle najlepszych europejskich praktyk i może stanowić wzór do naśladowania dla kolejnych projektów w Polsce,

tłumaczy Ilona Otoka, ESG Services Manager w Cushman & Wakefield.

Za unikalny i przyjazny charakter Upper One będzie odpowiadać zieleń. Na terenie całej inwestycji zaplanowano nasadzenia w postaci między innymi bylin, traw ozdobnych, krzewów i drzew. Projekt zostanie uzupełniony o przestrzenie odpoczynku: ogólnodostępny amfiteatr, zewnętrzną fontannę z wodą pitną, zielone tarasy na najwyższych piętrach (częściowo wyposażone w systemy retencji wody). Z kolei rowerzyści będą mieli do dyspozycji szatnie z prysznicami oraz ponad sto stojaków na sprzęt.

Aktualnie prowadzone są prace związane z konstrukcją podziemia Upper One. Generalnym wykonawcą kompleksu jest spółka budowlana STRABAG.